Komarzyca występująca także pod nazwą Plectranthus coleoides to roślina znana w szczególności
z odstraszania komarów. Oprócz tego jej liście oraz zwisające pędy mogą stanowić elementy ozdobne w mieszkaniu, a także na balkonach i tarasach. Poznaj ciekawe odmiany komarzycy. Dowiedz się, jak ją uprawiać, jak o nią dbać, oraz z jakimi innymi roślinami ją łączyć.
Jak wygląda komarzyca?
Roślina początkowo rośnie wyprostowana. Z czasem zaczyna wypuszczać długie i łukowate pędy, które osiągają długość nawet kilku metrów. Pod koniec lata na pędach można zaobserwować małe kwiaty o jasnofioletowej lub białej barwie. Charakterystyczne dla tej rośliny są zielone liście z białą obwódką. Kiedy komarzyca się starzeje, liście czerwienieją.
Komarzyca – jak ją uprawiać?
Komarzycę najlepiej uprawiać w wiszących skrzynkach na tarasach i balkonach. Najlepiej byłoby, aby roślina znajdowała się w miejscach słonecznych lub półcienistych. Sadzonki można jak najbardziej wsadzać do różnego rodzaju podłoża. Jednak pamiętać trzeba, aby gleba była żyzna oraz miała dobrą przepuszczalność. Do podłoża warto dodać nawóz, najlepiej taki, aby starczył na cały sezon. Należy nawozić od wiosny do końca sierpnia.
Komarzyca – najpopularniejsze i najciekawsze odmiany
Komarzyca ma sporo odmian. Różnice występujące między nimi dotyczą najczęściej kształtu i barwy liści. Do najbardziej znanych odmian należy komarzyca Marginatus. Charakteryzuje się ona liśćmi z karbowanym
i białym brzegiem.
Do także interesujących odmian należą:
- komarzyca Cilatus – zielone liście z licznymi białymi plamkami oraz charakterystycznymi wcięciami na brzegach;
- komarzyca Green Mountain – liście składające się z trzech kolorów: białego, zielonego i żółtego;
- komarzyca Elf – grube i gęste liście w dwóch odcieniach zieleni;
- komarzyca Two Tone – spodnia strona liści oraz pędy w kolorze purpurowym;
- komarzyca Nico – okrągłe, zielone liście z purpurowym zabarwieniem nerwów i spodniej strony blaszki liściowej.
Jak dbać o komarzycę?
Komarzyca, jeśli chodzi o pielęgnację, jest dość mało wymagającą rośliną. Warto pamiętać, aby ją często podlewać, ale niezbyt obficie. Co więcej, gdy pędy komarzycy stają się zbyt długie, można je lekko przyciąć, co spowoduje bujny rozrost. Pod koniec lata mogą pojawić się drobne kwiaty, które należałoby usunąć, ponieważ niepotrzebnie osłabiają roślinę.
Z jakimi roślinami ją sadzić?
Chciałbyś stworzyć kompozycję z różnych gatunków roślin? Da się to zrobić! Mieszanki kwiatowe z udziałem komarzycy najlepiej tworzyć dobierając rośliny o podobnych wymaganiach. Takimi roślinami mogą być pelargonia lub też werbena. Można także spróbować połączyć ze sobą różne odmiany komarzycy.